Kategorie
Niezbędnik kierowcy

Top 5 – płyny do czyszczenia felg i kołpaków

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego pojazd prezentował się nienagannie. Nie tylko w środku, ale przede wszystkim na zewnątrz. Odpowiedni efekt wizualny zazwyczaj gwarantuje już wybrana, popularna i ceniona marka. Nic więc dziwnego, że mężczyźni, ale także panie, do zakupu nowego auta podchodzą z ogromną starannością. Ważne są dla nich nie tylko parametry techniczne i trendy produkcyjne, ale też prestiż, jakim cieszy się konkretny model. Jako że to właśnie koła stanowią jeden z elementów auta, mający ogromny wpływ na odbiór całości, skuteczne ich podkreślenie wydaje się priorytetowe. By odpowiednie wrażenie mogło być jednak zachowane, niezbędne są regularne zabiegi pielęgnacyjne w tym obszarze. Płyny do czyszczenia felg i kołpaków muszą być dobrze dobrane i dawać pożądany efekt czystości i blasku. Na jakie ich rodzaje najlepiej się zdecydować i w jaki sposób działają poszczególne z nich? Podpowiadamy!

Godne polecenia płyny do czyszczenia felg i kołpaków, to jedno. Pozostaje przecież pytanie – jak dobrać felgi, czyli co w ogóle będziemy pielęgnować?

Na rynku jest naprawdę ogromna ilość produktów do czyszczenia i pielęgnacji tych elementów auta. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niektóre z nich wyróżniają się na tle pozostałych.

Zanim przejdziemy jednak do omówienia pielęgnacyjnych praktyk tego rodzaju, zastanówmy się przez chwilę, jak odpowiednio dobrać felgi do swojego samochodu. Choć konstrukcja ta nie wydaje się zbyt skomplikowana, jej dokładne dopasowanie, to podstawa.

płyny do czyszczenia felg i kołpaków dywaniki samochodowe dywaniki do samochodu
Płyny do czyszczenia felg i kołpaków muszą być dobrze dobrane i dawać pożądany efekt czystości i blasku

Priorytetowa jest oczywiście średnica i szerokość, bo zbyt duże lub zbyt małe obręcze uniemożliwiają założenie właściwych opon. I choć przy tych drugich, w zasadzie jest to wykonalne, to nie pozostają one jednak bez wpływu na końcowy wygląd i prowadzenie samochodu. Przed zakupem felg należy więc upewnić się, że zamawiany przez nas model, będzie kompatybilny. Liczy się rozstaw śrub, średnica, szerokość i oczywiście materiał wykonania.

Aluminiowe felgi, to dziś najczęstszy wybór – jak o nie prawidłowo dbać?

Jeszcze nie tak dawno, na rynku samochodowym prym wiodły felgi stalowe. To właśnie na nie nakładało się odpowiednie kołpaki. Dziś o wiele częściej stosuje się rozwiązania bazujące na aluminiowych modelach, które nie wymagają nakładania żadnych dodatków. Nic więc dziwnego, że wybierając preparaty do czyszczenia, największy wybór znajdziemy w produktach do pielęgnacji aluminium.

Tym bardziej że utrzymanie w dobrym stanie elementu w wariancie aluminiowym wymaga odrobiny wysiłku. Między innymi dlatego, że felga cały czas narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Musi mierzyć się z deszczem, śniegiem i mrozem. Poza tym osadza się na niej kurz, pył i brud z powierzchni, po której auto się porusza. Pewne niebezpieczeństwo stanowią dla niej również dziury w jezdni, kamienie i krawężniki.

Na szczęście odpowiedzialne i właściwe użytkowanie oraz zabiegi pielęgnacyjne są w stanie zachować felgi w dobrym stanie. W trakcie jazdy na pewno warto unikać nierównych nawierzchni. Głębokie dziury są w stanie zniszczyć oponę, aluminium, ale też elementy podwozia! Kolejną istotną kwestią jest już samo czyszczenie. Powierzchowne zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Te nieco odporniejsze trzeba już potraktować specjalistycznymi produktami.

Płyny do czyszczenia felg i kołpaków – które są najlepsze? Wybieramy top 5!

K2, to marka, która cieszy się ogromnym uznaniem klientów. Nie dość, że produkty tej linii są atrakcyjne cenowo, to jeszcze pochwalić mogą się oczekiwaną przez kierowców skutecznością.

Płyn do mycia felg K2 ROTON to pierwsza propozycja tego rodzaju. Skuteczny preparat przenika w głąb osadów, a następnie ułatwia ich usunięcie. Po naniesieniu go na czyszczoną powierzchnię trzeba jednak odczekać kilka minut. Dopiero po tym czasie można przystąpić do czyszczenia głównego, najlepiej za pomocą miękkiej szczotki albo szmatki.

płyny do czyszczenia felg i kołpaków dywaniki samochodowe dywaniki do samochodu
Płyny do czyszczenia felg i kołpaków – K2 ROTON 770 ML Wysoce efektywny płyn do mycia felg G167

Alternatywą dla omówionego produktu może być K2 FELIX, a więc płyn do czyszczenia zarówno felg, jak i kołpaków. Oczywiście można też pójść krok dalej i wypolerować felgi. Świetny efekt dają pasty i woski do karoserii. Równie skuteczna jest też dedykowana pasta do nabłyszczania elementów aluminiowych, chromowanych i metalowych – K2 ALUCHROM. Tę czynność najlepiej jednak wykonywać za pomocą specjalnego mikrowłókna. I tutaj dobrym przykładem będzie K2 BONA do polerowania. Jest to  materiał nazywany również mikrofibrą, który określić można, jako syntetyczny typ mikrowłókna. Jego cienka struktura jest mimo wszystko bardzo chłonna i wydajna. Poza tym nie doprowadza do zarysowań. Całość zabiegów pielęgnacyjnych uzupełnić powinno się z kolei K2 BOLD, czyli preparatem do pielęgnacji opon.

płyny do czyszczenia felg i kołpaków dywaniki samochodowe dywaniki do samochodu
Płyny do czyszczenia felg i kołpaków – K2 FELIX 770 G Skuteczny płyn do czyszczenia felg i kołpaków K167

Jedno jest pewne, niezwykle istotna jest tu systematyczność. Regularne czyszczenie felg, a więc takie, które odbywa się przynajmniej raz na kilka tygodni, jest łatwiejsze i szybsze. Osady, które gromadzą się długimi miesiącami, wymagają już o wiele cięższej pracy i silniejszych detergentów.

płyny do czyszczenia felg i kołpaków dywaniki samochodowe dywaniki do samochodu
Płyny do czyszczenia felg i kołpaków – K2 ALUCHROM Czyści i nabłyszcza metalowe powierzchnie K003

Co zrobić z naprawdę dużymi uszkodzeniami i zabrudzeniami na felgach?

Niestety, często okazuje się, że spore uszkodzenia i zabrudzenia wymagają fachowej pomocy. W takim przypadku na nic zdadzą się nawet produkty takie jak papier ścierny, podkłady, czy lakiery. Poza tym w obliczu naprawdę sporych defektów, we własnym zakresie łatwiej raczej o zniszczenie felgi niż rzeczywiste jej odnowienie. Zamiast tracić czas, nerwy i pieniądze, lepiej oddać samochód w ręce specjalisty.

Dbanie o felgi jest równie ważne, jak pielęgnacja karoserii auta. A przeznaczenie kilkunastu minut na systematyczne czyszczenie tych właśnie elementów samochodu powinno wejść w krew każdego kierowcy. Produkty, które są skuteczne i nie należą do drogich, stanowią z pewnością dodatkową ku temu zachętę.