Kategorie
Porady

Sześć trików, jak pozbyć się wilgoci z samochodu

Coraz więcej osób zastanawia się, jak pozbyć się wilgoci z samochodu. Jest to prawdziwa zmora wielu kierowców. Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik zawierający sześć trików pozwalających na usunięcie tego problemu!

Polska to szczególny kraj, jeśli chodzi o pory roku. Mieszkańcy tej strefy klimatycznej bez wątpienia nie mogą narzekać na nudę. Krajobraz zmienia się od pięknej wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia przez ciepłe lato, złotą jesień, aż do dumnej, ale i magicznej zimy. Jednakże są także negatywne kwestie z tym związane. Szczególnie uporczywe, przyprawiające o melancholijny nastrój są chłodne, ponure i deszczowe dni, które dominują późną jesienią. Para osadzająca się na szybach auta potrafi być bardzo denerwująca. Ciebie także to dotyczy? Nie martw się, mamy rozwiązanie!

Jakie symptomy świadczą o obecności wilgoci w aucie?

Gdy w Twoim aucie gromadzi się wilgoć, rozpoznasz to po pewnych objawach. W Polsce wiosną temperatura niejednokrotnie osiąga poziom powyżej 10 stopni Celsjusza. Prowadzi ona do wzrostu warunków cieplnych w środku samochodu. To skutkuje wytwarzaniem się pary wodnej. Nieusunięcie tego czynnika spowoduje, że problem będzie powracał w przyszłości i to z jeszcze większą siłą. Zobaczysz między innymi zawilgoconą tapicerkę, a także doświadczysz nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj, aby tego nie bagatelizować, gdyż jest to bardzo prosta droga do rozwoju drobnoustrojów. Są one niebezpieczne nie tylko dla Twojego auta, ale także dla dróg oddechowych osób w nim przebywających. Co więcej, jest to szczególnie szkodliwe dla dzieci.

Dywaniki gumowe pomogą pozbyć się wilgoci z samochodu

Przyczyny prowadzące do tworzenia się wilgoci w aucie mogą być różne. Swoje poszukiwania rozpocznij od najprostszych czynności. Na początku sprawdź, czy nie ma wody pod wycieraczkami. Gdy Twoje przypuszczenia potwierdzą się, wykorzystaj sposób polegający na położeniu papierowych ręczników na całą noc. Alternatywą, jeśli chodzi o pozbycie się kłopotu, jest żwir dla zwierząt lub ryż, gdyż produkty te mają właściwości higroskopijne. Powinny one ją wchłonąć. Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w gumowe dywaniki. Spełnią one oczekiwania osób lubiących praktyczne rozwiązania. Zaletą jest trwałość i brak przepuszczania wilgoci. Możesz je zatem stosować podczas chłodniejszych dni. Bez problemu wylejesz z nich zebraną wodę.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe gumowe
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – dywaniki samochodowe gumowe All Weather Floor Mats

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu w przestrzeni bagażowej?

Powodem tworzenia się wilgoci w kabinie może być także słaba kondycja uszczelek. Zweryfikuj zatem stan wszystkich elementów. Nie zapomnij także sprawdzić przestrzeni bagażowej. W tym miejscu pozbędziesz się wody przez zastosowanie podobnych środków jak w przypadku wycieraczek, a więc z pomocą ręczników, żwiru lub ryżu. Doskonałym sposobem jest także zakup specjalnych produktów pochłaniających wilgoć.

Zaparowana szyba, czyli inne sposoby na to, jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Na rynku znajdziesz wiele przydatnych preparatów, które pomogą zwalczyć problem zaparowanej szyby. Przed zastosowaniem specjalistycznego środka w pierwszej kolejności dokładnie umyj powierzchnię. Do tego celu możesz na przykład użyć pianki marki K2. Kosmetyk z łatwością usunie uporczywy kurz. Niestraszne będą także dla niego tłuste plamy. Zawarte w produkcie nanocząsteczki pozostawią warstwę zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i pary. Wpłyną także na to, że woda nie będzie przywierała do szyby i spłynie po niej w formie drobnych kropelek. Poprawi widoczność i ograniczy zużycie piór wycieraczek. Następnie na świeżo umytą szybę nałóż na przykład środek zapobiegający parowaniu szyb K2 FOX. Jest bardzo łatwy w zastosowaniu, a także skuteczny nie tylko zimą i podczas wilgotnej pogody, ale przez cały rok.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – K2 NUTA 600 ML Pianka do mycia szyb K506
jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu – K2 FOX 200 ML Zapobiega parowaniu szyb K632

Kompleksowe pranie tapicerki jako sposób na nieprzyjemny zapach w aucie

Wilgoć w samochodzie prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu w pojeździe. Najlepszą metodą na poradzenie sobie z tym kłopotem jest systematyczne pranie tapicerki. W tym celu warto zainwestować w specjalistyczne artykuły. Do czyszczenia materiału sprawdzi się pianka o specjalnie dobranej formule, która przenika do najgłębszych warstw i przywraca naturalny kolor. Po spryskaniu powierzchni odczekaj kilka chwil. Następnie przetrzyj tkaninę czystą szmatką. Wilgoć także działa negatywnie na skórzaną tapicerkę. Proces jej czyszczenia jest znacznie bardziej wymagający. Najpierw trzeba usunąć brud. Później przeprowadzić konserwację i nadać skórze elastyczność, w celu ochrony przed wysychaniem i pękaniem. Kosmetyki do czyszczenia nanoś za pomocą gąbki i delikatnie wcieraj w powierzchnię, a na koniec przetrzyj czystą szmatką.

jak pozbyć się wilgoci z samochodu dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu = K2 TAPIS 600 ML Pianka do czyszczenia tapicerk K206

Zadbaj o sprawną klimatyzację

Elementem, który pomoże Ci w walce z zaparowaną szybą, jest sprawna klimatyzacja. Dlatego koniecznie zadbaj o jej prawidłowe działanie. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Serwisowanie klimatyzacji nie jest takie kosztowne. Co więcej, może Cię uchronić przed dużo większymi wydatkami.

Sprawdź filtr kabinowy

Warto także sprawdzić stan filtra kabinowego, który zwany jest inaczej filtrem przeciwpyłowym. Występuje w samochodach z klimatyzacją. Umieszcza się go w specjalnej komorze w okolicach podszybia. Zużyty filtr przyczynia się do ograniczania przepływu powietrza. Natomiast zgromadzona woda przechodzi do środka pojazdu. Wymiany elementu możesz dokonać samodzielnie lub skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalisty. Pamiętaj także o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji, co pomoże zlikwidować rozwój drobnoustrojów.

Deszczowa pogoda to zmora wielu kierowców. Może ona wywołać skutki, które mogą przynieść poważne konsekwencje. Utrzymująca się przez długi czas wilgoć w pojeździe może prowadzić do problemów zdrowotnych. Drobnoustroje sprzyjają problemom z układem oddechowym. Dlatego już dzisiaj zastosuj zaprezentowane porady! Dzięki temu ochronisz siebie, Twoją rodzinę i innych pasażerów. Zadbasz także o bezpieczeństwo na drodze!