62 762 47 36 Kontakt
Twój koszyk 0,00
Kategorie
Dywaniki samochodowe

Czyszczenie gumowych dywaników samochodowych

Oryginalną wykładzinę samochodową zabezpieczają specjalne dywaniki. To dzięki nim dolna powierzchnia auta chroniona jest przed zużyciem, zabrudzeniami, a nawet zawilgoceniem. I choć większość producentów daje do wyboru zakup dywaników welurowych lub gumowych, klienci najczęściej decydują się na drugi rodzaj wskazanych modeli. Mimo że nie są one tak estetyczne, jak materiałowe i welurowe dywaniki, to jednak są o wiele tańsze i mają więcej właściwości praktycznych. Wszystko przez korytkową budowę, która zbiera wodę i różnego rodzaju zabrudzenia. To, że gumowe dywaniki samochodowe nie są zbyt kosztowne, nie oznacza jednak, że nie należy o nie dbać. Każdy element wyposażenia auta po czasie intensywnego użytkowania ulega w końcu większym lub mniejszym zabrudzeniom. Wówczas nie trzeba oczywiście wydawać kilkudziesięciu złotych na nowe modele. Wystarczy bowiem niewielkim nakładem pracy odświeżyć te już posiadane. Tym bardziej że czyszczenie gumowych dywaników samochodowych nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

Pamiętaj: im częściej będziesz mył gumowe dywaniki samochodowe, tym lepiej!

Czyszczenie gumowych dywaników samochodowych warto przeprowadzać przy każdej nadarzającej się okazji. Duża częstotliwość ich mycia wcale im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie — często odświeżane lepiej służą właścicielowi. Efektowniej przechwytują brud i wodę. Poza tym piasek, który wnosimy butami, rysuje gumę. A temu z pewnością warto zapobiegać.

Samą pracę możemy wykonać w domu lub w myjni samoobsługowej. W większości tego rodzaju punktów zamontowane są uchwyty, które pozwalają unieruchomić i przytrzymać dywanik. Co ważne, gumowe dywaniki bez obaw potraktować możemy myjką ciśnieniową. Pod tak intensywnym strumieniem wody z pewnością nic im się nie stanie. Zabrudzenia zejdą za to o wiele szybciej. Kierowcy, którzy mają bardzo zabrudzone dywaniki, mogą zrobić to dwukrotnie — pierwszy raz z użyciem profesjonalnego środka myjącego, a drugi raz płucząc wodą demineralizowaną. Po tego rodzaju wodzie nie zostają żadne smugi i zacieki.

czyszczenie gumowych dywaników samochodowych

Odkurzanie, trzepanie i mycie — czyszczenie gumowych dywaników samochodowych krok po kroku

W pierwszej kolejności dywaniki należy wyciągnąć z samochodu. Ich myciem i konserwacją należy zająć się poza autem.

Ręczna pielęgnacja powinna rozpocząć się od wytrzepania dywaników. Następnie możemy je odkurzyć. Nie tylko na własnym podjeździe, ale także za pomocą odkurzaczy umieszczonych przy stacjach benzynowych. Przy tego rodzaju punktach albo na myjniach znajdziemy również specjalny sprzęt, czyli trzepaczki. Kilka mocnych uderzeń potrafi skutecznie oczyścić dywaniki z większych zabrudzeń, piasku, no i oczywiście pozostałości błota. Jednak to nie wszystko. Samo trzepanie i odkurzanie dywaników nie wystarczy. Do całkowitego pozbycia się nagromadzonego brudu potrzebna jest woda i specjalne środki.

Kolejnym krokiem jest więc mycie dywaników pod bieżącym strumieniem wody. Jak już zostało wspomniane, najskuteczniejszym narzędziem jest myjka ciśnieniowa. Jeśli pielęgnację dywaników przeprowadzamy w domu, możemy posłużyć się wężem ogrodowym. Po dokładnym opłukaniu dywaników czas na mycie z użyciem specjalnego detergentu. Najlepiej, jeśli będzie to specjalny środek, który przeznaczony jest do mycia gumy. Używanie płynu do naczyń jest złym pomysłem. Takie preparaty nie działają zbyt dobrze na tworzywo tego rodzaju. Sprawiają, że guma staje się matowa i traci połysk. Zaleca się więc, aby mycie dywaników samochodowych przeprowadzać z pomocą szamponu samochodowego. Podczas mycia warto skorzystać też ze szczotki. Włosie dotrze do najgłębszych zakamarków wycieraczek.

Po takim czyszczeniu należy poczekać, aż dywaniki wyschną, a następnie odłożyć je na miejsce. Można jednak iść też o krok dalej i zdecydować się na kolejny, nieco trudniejszy zabieg, czyli konserwację. Z pewnością gumowe dywaniki warto zakonserwować, choć tu wybór odpowiedniego środka jest dość skomplikowany. Niektórzy sięgają w tym celu po preparaty do konserwacji opon, ale to duży błąd. Istnieje ryzyko, że środki do opon nadadzą gumie poślizg, co w przypadku dywaników nie jest wskazane. Ślizgające się po pedałach i dywanikach obuwie, może stać się realnym zagrożeniem.

czyszczenie gumowych dywaników samochodowych

Konserwacja dywaników w aucie — jak przeprowadzić ją w prawidłowy sposób?

Samo czyszczenie gumowych dywaników samochodowych dla niektórych osób jest niewystarczające. By konserwacja była jednak przeprowadzona w sposób prawidłowy, należy skorzystać z profesjonalnych kosmetyków samochodowych o takim właśnie przeznaczeniu. Przykładem może być specjalny preparat do konserwacji gumy i plastiku, który swoje zastosowanie znajduje wewnątrz samochodu. Dzięki niemu dywaniki nabierają połysku i świeżego wyglądu. Co ważne, przy jego użyciu nie powstaje też śliska powłoka, która może być niebezpieczna. A zawarte w preparacie substancje dodatkowo chronią przed nadmiernym przywieraniem brudu. Minimalizują również powstawanie kurzu.

Inwestycje w najnowsze zaplecze produkcyjne, nowoczesny łańcuch logistyczny oraz wysokiej jakości materiały umożliwiły nam produkcję najwyższej klasy produktów, cieszących się uznaniem wśród naszych klientów.

Kontakt

MAX-DYWANIK Grzegorz Wojciechowski
Biskupice Ołoboczne, Ul. Ostrowska 47
63-460 Nowe Skalmierzyce

62 762 47 36
PN-PT 8:00-18:00

esklep@max-dywanik.pl

Copyright © 2012 - 2020 Max-Dywanik   |   Polityka Prywatności