Kategorie
Niezbędnik kierowcy Porady

Co zrobić, gdy pali się samochód?

Pożary samochodów zdarzają się nie tylko w amerykańskich filmach akcji. Niestety, takie sytuacje mają miejsce w prawdziwym życiu. Do zapalenia pojazdu może dojść zarówno w trakcie jazdy, jak i postoju. Różne są także przyczyny takiego stanu rzeczy. Poznaj je i dowiedz się, co robić, gdy pali się samochód.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia się samochodu?

Pożar auta może nastąpić z różnych powodów. W statystykach policyjnych najczęściej wymienia się nieszczelność w układzie paliwowym. Ponadto uszkodzone przewody często prowadzą do zwarcia i zapalenia pojazdu podczas pracy silnika. Do takiej sytuacji przyczynia się również kontakt nagrzanego do 600 stopni katalizatora z paliwem lub jego oparami. Różne czynniki na przykład sól sprawiają, że elementy układu hydrauliczno-elektrycznego ulegają korozji. Wystarczy małe uszkodzenie kabli, aby zwiększyć niebezpieczeństwo zapłonu. Inne powody to między innymi nadmierne ogrzewanie samochodu, wyciek oleju silnikowego, wady techniczne niektórych modeli pojazdów, czy też efekt samodzielnych napraw.

pali się samochód dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Jak należy postąpić, gdy pali się samochód? Wyłącz silnik auta, wyjmij kluczyki ze stacyjki, wyjdź z pojazdu i wezwij straż pożarną

Jak należy postąpić, gdy pali się samochód?

Do pożaru samochodu dochodzi bardzo rzadko, nie oznacza jednak, że się nie zdarzy. Warto zatem dowiedzieć się, jak należy zachować się w takiej sytuacji. Istotne jest to, aby nie wpadać w panikę. Spokój jest najlepszym doradcą. W takim przypadku wyłącz silnik auta i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Następnie wyjdź z pojazdu i wezwij straż pożarną. W międzyczasie wyjmij podręczną gaśnicę proszkową i użyj, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. Kieruj ją w źródło ognia. Gdy znajduje się ono pod maską lepiej jej nie otwierać, gdyż wówczas dostarczysz dużą ilość powietrza, które powiększy ognisko. Na taką akcję masz najczęściej około dwóch lub trzech minut. Po tym czasie ogień najczęściej jest zbyt duży. Dlatego pamiętaj o tym, aby gaśnica znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu. Najlepszym sposobem jest instalacja środka gaśniczego w kabinie auta.

W jaki sposób używać gaśnicy, gdy pali się samochód?

Wyróżnia się dwa rodzaje gaśnic. Jedna to typ Z druga X (z zegarem). Pierwsze mają wewnątrz zbiornik na CO2. Wówczas po wyjęciu zawleczki łagodnie naciśnij rączkę i przebij nabój dwutlenku węgla. Następnie odczekaj około 2 sekund w celu wytworzenia nadciśnienia. Po tym czasie przystąp do gaszenia. Zdecydowanie łatwiej jest z gaśnicami typu X. W tym przypadku można gasić natychmiast po usunięciu blokady. Gaśnicę trzymaj pionowo. Prawidłowo przeprowadzona akcja w większości przypadków pozwala stłumić ogień.

pali się samochód dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Gdy pali się samochód – Gaśnica samochodowa 1kg – gwarancja 5 lat (z wieszakiem)
Ogniochron

Dobry samochodowy środek gaśniczy można nabyć w sklepie Max Dywanik. Gdy pali się samochód zainwestuj na przykład w gaśnicę ogniochron z wieszakiem do zamocowania w samochodzie. Jest łatwa, ergonomiczna w obsłudze i bardzo skuteczna. Konstrukcja zaworu pozwala na czasowe przerwanie akcji. Co więcej, przeznaczona jest do wielokrotnego napełniania. Zaletą jest także łatwa obsługa serwisowa. Bardzo dobrym pomysłem może być także nabycie gotowego zestawu. W skład wchodzi apteczka z wyposażeniem wymaganym w każdym aucie podczas poruszania się po drogach Unii Europejskiej. Jest tam także gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, a także kamizelka odblaskowa. Dzięki temu zabezpieczysz się na każdą ewentualność.

pali się samochód dywaniki samochodowe dywaniki samochodowe producent
Gdy pali się samochód – DUŻY ZESTAW: Apteczka (UE) Gaśnica Trójkąt Kamizelka
Fireshop

Wyszukanie źródła ognia, czyli gdzie najczęściej znajdują się ogniska pożarów

Ogniska pożarów najczęściej występują pod deską rozdzielczą, bądź w komorze silnika. W pierwszym przypadku niełatwo dostać się do pożaru. Wynika to z tego, że konstrukcje współczesnych samochodów skutecznie to utrudniają. Wówczas lepiej od razu wezwać straż pożarną. Podczas akcji trzeba także obrać właściwą strategię. Raczej nie odwracaj gaśnicy do góry dnem. Co więcej, po opuszczeniu samochodu przez wszystkich pasażerów warto pozamykać drzwi i okna, ale pozostawić drogę dla siebie. Im mniej powietrza, tym lepiej. Dzięki temu ogień nie będzie się tak szybko rozprzestrzeniał.

Łatwiej poradzisz sobie z pożarem pod maską. Otwórz ją tak, aby do komory silnika przedostało się, jak najmniej powietrza. Następnie podaj sporą ilość środka gaśniczego. Nawet gdy stłumisz ogień, warto zastosować drugą gaśnicę, gdy udostępni ją inny kierowca.

Jak zminimalizować niebezpieczeństwo pożaru auta?

W celu ograniczenia ryzyka zapalenia się auta należy dbać przede wszystkim o utrzymanie instalacji elektrycznej w odpowiedniej kondycji. Nie wolno jej przeciążać. Tak samo postępuj w przypadku innych urządzeń zasilanych energią. Co więcej, zadbaj o czystość komory silnika. Pamiętaj o systematycznych kontrolach w zakładach mechaniki samochodowej. W świadomości kierowców istnieje przekonanie, że auto naprawia się, gdy pojazd ulegnie awarii. A to wielki błąd, za który czasami przychodzi słono zapłacić. Możesz także zainstalować aktywną linię samogaszącą (ALS). Montuje się ją w lokalizacjach najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo pożaru. Instalacja ta jest podobna do tej wykorzystywanej w autach wyścigowych. W tej sytuacji dochodzi do pęknięcia przewodu polimerowego w wyniku przegrzania instalacji. Następnie wyrzucany jest środek gaśniczy. Kierowca otrzymuje informacje o niedoszłym pożarze dzięki niewielkiej diodzie.

Gdy pali się samochód, zachowaj spokój i działaj. Warto podjąć akcję jeszcze przed przybyciem służb pożarnych. Prawidłowa reakcja pozwoli ograniczyć uszkodzenia samochodu, a tym samym zapewni tanią naprawę. Podręczne gaśnice samochodowe są bardzo skuteczne i umożliwiają zażegnanie większości pożarów!